Drukuj Poleć znajomemu Tagi 5
pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

Kościoły drewniane

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Kolembrodach (gmina Komarówka Podlaska)

został wzniesiony w latach trzydziestych XX w. Zabytkowa dzwonnica z końca XVIII w. jest pozostałością po dawnym zespole cerkwi unickiej i została przebudowana pod koniec XIX w. Kościół nosi miano sanktuarium, gdyż znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na rękach – ikona bizantyjska malowana temperą na desce palisandrowej. Kult Matki Bożej Kolembrodzkiej sięga XVII w. Według legendy, w 1679 r. król Jan III Sobieski polując w tutejszych borach, nazbyt oddalił się od swojego rycerstwa i zabłądził w kniei. Modląc się gorąco do Matki Najświętszej, ujrzał w zaroślach jasną postać, a w niej rozpoznał sama Maryję. To ona wskazała mu drogę powrotną, chroniąc od śmierci z wyczerpania i od dzikich zwierząt. W nocy, którą spędził w pobliskich Łomazach, królowi przyśniła się Matka Boża mówiąca, aby w miejscu objawienia zbudował kościół. Zgodnie z jej wolą, Jan III Sobieski wzniósł i uposażył świątynię w Kolembrodach, a do głównego ołtarza ofiarował swój obozowy obraz, przed którym modlił się w czasie wyprawy wiedeńskiej. Na pamiątkę cudownych wydarzeń wieś powstałą wokół kościoła nazywano początkowo „Królewskie Brody”, „Królów Brody” lub „Królów Bród”. Jakieś dwieście lat później przed obliczem Matki Bożej modlili się prześladowani unici, którzy gromadzili się w pobliskich lasach na tajnych rekolekcjach (misjach). Rokrocznie w drugą niedzielę lipca w lesie „Sumierz” odbywają się uroczystości religijne. Zapraszamy na wycieczkę „Ścieżką dydaktyczną przyrodniczo-historyczną Kolembród”.

Kościół filialny pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bezwoli (gmina Wohyń)

był pierwotnie cerkwią unicką pw. św. Nicety. Wybudowano ją w latach dwudziestych XVIII w. z fundacji hr. Eustachego Potockiego. Wolnostojąca dzwonnica pochodzi z połowy XIX w. Wnętrze zdobiły malowidła wykonane na deskach podklejanych płótnem, m.in.: „Trójca Święta”, „Arka Noego”, „Drabina Jakubowa”, „Dawid grający na harfie”, sceny z życia Chrystusa. Podczas jednego z remontów w kopule świątyni odnaleziono list z 1862 r., będący świadectwem prześladowań tutejszych unitów. Obiekt spłonął w 1995 r., tuż po zakończeniu prac remontowych i restauracyjnych. Został odbudowany w 1998 r. Obecnie jest to kościół filialny parafii rzymskokatolickiej św. Anny w Wohyniu. Przez wiernych nazywany jest „kościółkiem”. Po drugiej stronie drogi zwiedzić można pounicki cmentarz z XIX w.
 

 

 

Zespół kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrówkach (gmina Wohyń)

 

barokowy, drewniany kościół sprzed 1737 r. (konsekrowany w 1743 r.). Korpus trójnawowy, trójprzęsłowy, z zewnątrz oszalowany, od wewnątrz tynkowany. Sklepienie w nawie głównej i prezbiterium kolebkowe, w nawach bocznych - odcinkowe. Na zespół kościoła składa się dzwonnica (wybudowana ok. 1740 r., remontowana w latach 30. XX wieku oraz w latach 2003-2004), budynek parafialny oraz cmentarz przykościelny, znajdujący się na osi świątyni.

 

 

Kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Polskowoli (gmina Kąkolewnica)

został wybudowany w 1921 r. staraniem ks. Józefa Makarewicza.

 

 

 

 

 

 

Kościół filialny pw. Opieki NMP w Przegalinach Dużych
(gmina Komarówka Podlaska) 

 

powstał w 1829 r., z zabytkową dzwonnicą z 2 połowy XIX w. Początkowo był to kościół unicki, następnie cerkiew, a od 1919 r. jest to kościół rzymsko-katolicki.

Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook