Lasy

Lasy Doliny TyśmienicyLasy zajmują 20% powierzchni powiatu. Dominują bory mieszane i sosnowe z dużym udziałem brzozy. Miejscami w dolinach rzek zachowały się niewielkie fragmenty łęgów. W południowej części powiatu znajdują się również lasy grądowe (grabowe i dębowe).

Na niektórych obszarach leśnych można spotkać stare 100-200 letnie drzewostany, wśród których występują drzewa objęte ochroną jako pomniki przyrody. Cennym elementem przyrodniczym regionu są ekosystemy bagienne oraz torfowiskowe.

Największe zespoły trofianek występują w Dolinie Tyśmienicy, przy ujściu Bystrzycy i Białki. Z kolei niewielkie bagna i torfowiska zlokalizowane są w gminach Kąkolewnica i Komarówka Podlaska, gdzie możemy spotkać takie gatunki roślin jak: wierzba lapońska i borówkolistna, turzyca strunowa i brzoza niska.

Obszar powiatu wzbogaca grupa gatunków roślin, które znajdują się na liście gatunków chronionych: kruszczyk szerokolistny, naparstnica zwyczajna, rojnik pospolity, widłak jałowcowaty, parzydło leśne, lilia złotogłów oraz porosty: brodaczka kędzierzawa, płucnica islandzka, brodaczka kępkowa.  Brzegi mokradeł porastają turzyce i pałka wodna.


Na terenie gminy Czemierniki znajduje się kompleks leśny Bory Czemiernickie, który zamieszkuje wiele rzadkich gatunków ptaków, np. jastrząb, dzięcioł czarny czy trzmielojad. Spotkać tu również można dziki i sarny oraz wiele chronionych gatunków roślin. Tereny łąkowe zamieszkują czajki i rycyki.

Wasze opinie

Leśnik

Trochę błędów na stronie. Pałka wodna i turzyca to nie porosty. Zdanie jest źle skonstruowane i trzeba to poprawić bo wprowadzacie w błąd. Jeżeli wymieniacie turzyca, to podajcie jaka a jeśli nie wiecie to wpiszcie porostu wpiszcie turzyce i po sprawie. Rybitwy z tego co mi wiadomo gnieżdżą się na plażach a nie na łąkach. A konwalia majowa od początku 2014 roku nie jest już pod ochroną. Tak jak zresztą kalina koralowa i kopytnik.
data dodania : 21 Sty. 2015
 

admin

Do Leśnika. Dziękujemy za uwagi, wpisy zostały poprawione. W 2011 r., kiedy redagowana była ta informacja, wymienione rośliny były w Polsce objęte częściową ochroną gatunkową.
data dodania : 03 Kwi. 2015
 
Dodaj opinię Dodaj opinię
Deklaracja dostępności   |   Aktualności   |   Kontakt-KULTURA   |   Publikacje   |   Sery z Radzynia Podlaskiego   |   Do pobrania   |   Nota prawna   |   Regulamin
facebook